نکاتی برای محافظت از خود و خانوداه ای تان در برابر پشه در هنگام تغییرات فصلی و یا هم موسمی

به خود، خانواده و دوستان خود در مورد خطرات در فصل های بارانی آموزش دهید:

Picture1.png
 • با آماده شده برای فصل باران های موسمی، میتوانید تاثیر باران های شدید، سیلاب و سایر خطراتی را که ممکن است در این زمان ایجاد شود، به حداقل برسانید. برای اطمینان از اینکه از همه خطرات احتمالی آگاه هستند و میدانند در مواقع بحرانی چه کاری انجام دهند در واقع هر آنچیزی که آموخته اید برای مردم جامعه به اشتراک بگذارید!

مکان های تخمگذاری پشه ها را از بین ببرید و تخریب نمایید:

Picture2.png
 • فصل های موسمی فصل بسیار بسیار مناسب برای تولید مثل پشه ها است زیرا آنها در آب های ایستاده و گندیده تخمگذاری مینمایند. آب ایستاده و یا هم راکد به آبی اطلاق میگردد که در حالت جریان و حرکت نیست، مانند برکه یا گودالی ساکن است. بهترین راه برای جلوگیری امراض ناشی از پشه ها پ حشرات از بین بردن ماکن تخمگذاری آنها است.
  • آب های ایستاده را از بین ببرید: آب های ساکن و یا هم ایستاده، چه تازه چه کثیف، بهترین مکان برای پرورش پشه ها است. هر نوع آبی که در ظروف، سطل ها و سایر وسایل اطراف خانه ای شما جمع شده است بردارید و از بین ببرید.
  • ظروفی را که در آن آب نگهداری مینمایید خالی کنید و بعدا پاک کنید کاملا تا هر گونه تحم پشه از بین برود. ظرفی را که ممکن آب باران جمع کند مانند سطل، لاستیک ، ظروف زباله، گلدان ها و نالبکی ها آب آنها را دور بیندازید و خالی کنید.
  • ظروف آب را بپوشانید: همیشه بیک سرپوش محکم روی ظروف مورد استفاده برای ذخیره آب (سطل، دوله ها و مخازن) بگذارید. برای جلوگیری از تخمگذاری پشه ها در ظروف آب از سرپوش های محکم، صفحه ها توری های سیمی با سوراخ های کوچکتر از پشه بالغ استفاده کنید.
  • سیستم زهکشی خود را پاک نگهداری نمایید: مطمئن شوید که زهکشی ها و ناودان ها را به طور منظم پاک کاری کنید. سیستم های که برای تخلیه آب از خانه های ما طراحی شده اند، اغلب میتوانند در صورت آسیب دیدگی ، آب را حفظ کنند، که در عوض میتواند یک مکان آیده آل و خوب برای پرورش پشه ها باشد.
  • زباله های خود را به درستی دور بیندازید: پشه ها میتواند در اقلام درو انداخته شده مانند پلاستیک های قدیمی، بطری ها و قوطی ها رشد کنند. زباله های تان را به درستی دور بریزید به صورت منظم محیط اطراف خود را یعنی یاغ ها، حیات یا حویلی و فرنیچرهای بیرون از منزل را، گلدان ها را پاک و تمیز نگهدارید تا اینکه بتوانید از تجمع پشه ها و مکان پرورش پشه ها چلوگیری کنید. در واقع این کار شما باعث کاهش تولید مثل پشه میگردد.

از خود و خانوداه خود در برابر پشه ها و سایر حشرات محافظت کنید:

 • از مواد از بین برنده پشه استفاده کنید: برقی، کویل یا هم اسپری ها( تایید شده و قابل استفاده برای جلد) و همیشه در صورت ممکن از پیراهن تنبان با آستین دراز استفاده کنید.
 • موقع استفاده از مواد حشره کش، دستورالعمل های ارائه شده توسط تولید محصول را تعقیب نمایید تا از کاربرد مناسب و ایمن آن اطمینان حاصل کنید. مواد دفع حشره را زیر لباس روی پوست بدن تان استفاده نکنید.
 • همیشه از پشه بند و یا هم پشه خانه استفاده کنید: مطمئن شوید که همه بخصوص اطفال همیشه زیر پشه بند های که به صورت درست آویزان شده اند بخوابند، بخصوص در هنگام سحر گاهی و غروب آفتاب که پشه ها بیشتر در آن مواقع فعال هستند.

از نوزادان و کودکان در برابر پشه ها محافظت نمایید:

 • یک پشه بند یا پرده های مناسب را روی گهواره کودک یا جاییکه کودک بازی میکند نصب نمایید تا اینکه محافظ در برابر ورود پشه ها ایجاد گردد.
 • با پوشاندن آستین دراز، شلوار دراز ویا بلند ، جوراب پوست که در معرض دید است به حداقل برسانید.
 • از یک دفع کننده پشه مناسب که بر اساس سن وسال توصیه میشود توسط یک متخصص برای مراقبت های بهداشتی استفاده نمایید. از محصولات که حاوی روغن اکالپتیوس لیمو (OLE) در کودکان تحت مراقبت صحی (PMD) یا پارامنتان دیول زیر سن ۳ سال اجتناب شود.
 • بیرون رفتن و فعالیت ها در بیرون یعنی خارج از منزل در هنگام صبح وقت و غروب آفتاب که پشه بیشتر فعال هستند کم نمایید و کاهش دهید بیرون رفتنن از خانه را در هنگام صبخ و غروب.

کدام بیماری های منتقله از طریق پشه ها معمولا در جنوب آسیا یافت میشود؟

8.png

Picture3.png
 • کلورا یک بیماری قابل انتقال از طریق آب است که در هنگام باران های فصلی وموسمی رخ میدهد. کلورا با خوردن غذا و یاهم آب اشامیدنی آلوده به باکتریا به نام ویبریو کلورا منتقل میشود و میتوان آن را با منابع آب شستشو داد اما منجر به آلودگی منابع آب میشود که همه جامعه به منابع آبی متکی است. کلورا یک بیماری بسیار خطرناک است که با اسهال شدید مشخص میشود و در صورت تداوی نکردن در مدت چند ساعت حتی باعث مرگ میشود. اطلاعات بیشتر در مورد کلورا را اینجا مطالعه کنید.
بعدی